Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

Jaunieguvumi muzejā

Datums: 30.01.2023 09:25
59 skatījumi
Ik nedēļu muzeja krājumā nonāk visdažādākie priekšmeti. 2022.gads Madonas novadpētniecības un mākslas muzejam ir bijis ļoti ražīgs. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu krājuma jaunieguvumu skaitu tas ir dubultojies.
    Muzeja speciālisti vienmēr ir rūpējušies, lai krājumā nonāk primāras liecības par Madonas novada vēsturi, lai tās ir saistošas pētnieciskos un izglītojošos nolūkos un tiek eksponētas izstādēs un ekspozīcijās.
    2022.gadā Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājums tika papildināts ar 1181 priekšmetu, kopskaitā veidojot 136 373 vienību varenu krājumu.
    Februārī muzeja speciālisti saņēma sūtījumu no Amerikas, Ņujorkas. Tika iegūti vērtīgi materiāli par ievērojamu latviešu sportisti, Ziemas olimpisko spēļu dalībnieci Mirdzu Martinsoni (laulībā Bērziņu, vēlāk – Turķi). Viņa bija viena no ievērojamākajām slēpošanas sporta pārstāvēm Latvijā. Sūtījumā bija vairākas fotogrāfijas, dokumenti un medaļas par sasniegumiem slēpošanas sportā.
    Būtisks papildinājums ir fotogrāfiju un dokumentu kolekcijā, kas aptver dažādas tēmas. No Anša Bazona iegūtas vēsturiskas fotogrāfijas par Liezēres centru, ko darinājis vietējais fotogrāfs A.Andrevičs, kā arī Rīgas fotogrāfs J.Staņko.
Liezēres centrs. A.Andreviča foto. 1920.,1930.gadi. MNM 46650:1
    Muzejam tika dāvāts fotogrāfiju albums, kas piederēja Madonas 2.vidusskolas latviešu valodas skolotājai un Madonas kultūras nama koristei Olgai Kļaviņai (dzim. Ezeriņai). Albumā atspoguļojas viņas darbs un pašdarbība, kā arī kultūras dzīve Madonā un tās apkārtnē. Krājums tika bagātināts arī ar fotogrāfijām un dokumentiem par ārstu-terapeitu un Ērgļu slimnīcas direktoru Antonu Kotānu un slimnīcas darbiniekiem. Gatavojot izstādi par lauku muzikantiem, ar fotogrāfijām tika papildināts krājums arī par šo tēmu. Vairākas muzeja kolekcijas tika papildinātas ar materiāliem no Rutas Vanagas arhīva, ko muzejam laipni novēlēja viņas meita Aija Vanaga. Ruta Vanaga ir bijusi muzikante, kora "Mantojums" dalībniece un aktīva kultūras dzīves pašdarbniece. Fotogrāfijas, dokumenti, piemiņas medaļas-suvenīri, cītara un tekstilijas ir vēsturiskas liecības par Madonas pilsētas un novada kultūras dzīvi.
   Tekstiliju kolekciju kuplināja vairāki dāvinātāji. Krājumā nonāca interesanti auduma paraugi, rakstaini cimdi, kurus brauc pētīt interesenti no visas Latvijas un arī no ārzemēm, kā arī spilvens, segas un krāšņas šalles, kas ir izteikta sava laika modes tendence. Par ļoti vērtīgām uzskatām krājumā nonākušās Madonas ģimnāzijas skolnieču cepures, kuras ir datējamas senāk (1935.,1936.gads) nekā krājumā jau esošās.
    Priekšmets nav tikai priekšmets. Tam ir savs izskats, krāsa un savs īpašnieks. Katrs no tiem ienāk muzejā ar savu vēsturi. Svarīgi, kā tas ir radies un ko piedzīvojis. Arī šujmašīna "Mundlos ORIGINAL–VICTORIA 111", kas piederēja zemnieku Artūra un Leokādijas Cīruļu ģimenei Lazdonas pagasta "Trulēs", ir ar īpašu stāstu. Tā nonāca muzeja krājumā no Valda Cīruļa rokām. Šujmašīnu muzejam novēlēja Daina Ziemele (dzim. Cīrule).
    Jānis Liepiņš muzejam dāvāja četrus interesantus priekšmetus: rokas piena separatoru, ko lietojusi Marta Birkāna Kalsnavas ciema "Lapiņās", zirga deķi ar izšuvumiem, ko, iespējams, darinājusi Olga Šumska Ļaudonā, Martas Birkānas radītu kokvilnas auduma priekšautu ar izšūtiem zīda diegu rakstiem un rakstveža Pētera Liepiņa koka nazi papīra griešanai ar iespiestiem ornamentiem un tekstu: "Pirmie dziesmu svētki Madonā. 1939.gads, Ļaudona".
   ​Septembra pēdējā dienā uz muzeju ar neparastu atradumu Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas bēniņos steidzās Sintija Paegle. Remontdarbu laikā tika atrasta pašdarināta alumīnija matu ķemme ar pašrocīgi iegravētiem iniciāļiem un datējumu uz tās: "A.Š. ", "E.S." " (Š?) ", "1946.–24.–12." 
    Bagātinājās arī etnogrāfisko priekšmetu kolekcija. Tā liecina par tautas sadzīvi un kultūru vēsturiskā attīstībā. Iegūto priekšmetu kopums ietver gan iedzīvē nepieciešamus priekšmetus, gan profesionālus rīkus un amatnieku ražojumus: pastalas, kurpes, grozi un kastes uzglabāšanai, mēbeles. Priekšmeti pārsvarā datējami ar 20.gs. sākumu.
    Tika papildināta arī mākslas kolekcija ar mākslinieku Jāņa un Veltas Ruņģu akvareļiem, eļļas gleznām un grafiku, ko muzejam dāvināja mākslinieku meita Sandra Ankrava.
    Muzejs no sirds pateicas visiem dāvinātājiem, kas palīdz veidot mūsu novada krājumu un saglabāt mūsu kopīgo atmiņu. Aicinām iedzīvotājus pievienoties mūsu novada vēstures veidošanā un krājuma papildināšanā, pārskatot savus arhīvus. Tās var būt fotogrāfijas, sadzīves priekšmeti, vēstules, tekstilijas un citi priekšmeti. Iespējams, tas būs vērtīgs ieguvums muzejam un katram interesentam!
    Muzeja jauniegūtos priekšmetus ir iespējams aplūkot Nacionālajā muzeju krājuma kopkatalogā www.nmkk.lv .
Natālija SEĻMA vēsturniece